Kdo hledá zajímavý výnos, může investovat do půjček nebo firemních dluhopisů. Roční úrokové sazby běžně dosahují i deseti procent. Tisíce Čechů už vyzkoušelo investiční platformy Zonky či Bondster. Investovat lze už od několika stokorun.

Češi bohatnou a volné peníze chtějí nechat vydělávat. Spořicí účty a termínované vklady sice dávají stoprocentní jistotu navrácení vkladu, ale připsaný úrok při současných úrokových sazbách až na výjimky nepokryje ani inflaci. „Alternativou ke klasickým investičním produktům jsou investice do úvěrů. V posledních letech roste nabídka těchto investic i zájem ze strany individuálních investorů,“ uvádí Petr Vencálek ze společnosti BEZ BANKY. Poměrně pestrá je také nabídka firemních dluhopisů. Řada firem tímto způsobem financuje nejrůznější podnikatelské aktivity. Porovnali jsme tři typy alternativních investic z pohledu požadavku na výši vkladu, možného výnosu a rizika.

Lidé půjčují lidem

V Česku je neznámější P2P půjčkovou platformou Zonky. Princip investování je velmi jednoduchý. Stačí se zaregistrovat a můžete vybírat z řady úvěrů na Tržišti. Zonky vyhodnotí rizikovost zájemce o půjčku, přidělí mu určitý rating, zveřejní příběh klienta, roční úrokovou sazbu a dobu splatnosti. S ostatními investory můžete financovat například rozjezd nebo rozšíření podnikání, nákup auta, refinancování úvěru, vybavení bytu, rekonstrukci nebo opravu domu. Na půjčku se skládá vždy řada investorů, čímž je zajištěna slušná diverzifikace investice. Na každé půjčce se jeden investor může podílet částkou od 200 do 5 000 korun. Roční úrokové sazby se podle rizikovosti pohybují od 3,99 až do 19,99 procent. Průměrný výnos je aktuálně 6,03 %. Investoři musejí počítat s možným rizikem nesplacení půjčky.

Investice do zajištěných půjček

Podobnou platformou jako Zonky je česká investiční P2B platforma Bondster. Na začátku se musí investoři zaregistrovat a zaslat peníze na chráněný investorský účet. Následně si vybírají ze seznamu dostupných půjček. „Naše nebankovní úvěrová společnost nabízí podnikatelům úvěr zajištěný oproti zástavě nemovitosti a lidé jako investoři se prostřednictvím platformy Bondster podílejí na financování tohoto úvěru. Oproti běžným investičním nástrojům nesou půjčky do úvěrů velmi zajímavé zhodnocení, běžně okolo deseti procent ročně,“ vysvětluje Petr Vencálek ze společnosti BEZ BANKY, která nabízí investice do půjček prostřednictvím platformy Bondster. Investovat lze už od částky 100 korun. Diverzifikace je zajištěna tím, že se na jeden úvěr skládá více investorů. V případě nesplacení je zpeněžena zástava dlužníka. „Na rozdíl od běžných P2P platforem zde investor nepůjčuje přímo dlužníkům. Nedostává se tak do role riskmanažera, kdy musí prověřit bezpečnost návratnosti a ziskovosti poskytnutí požadovaného úvěru. Investor si kupuje část existující úvěrové pohledávky,“ dodává Petr Vencálek.

Firemní dluhopisy zažívají boom

Zajímavou skupinou investic jsou také firemní dluhopisy. Jedná se o cenné papíry, které vydávají přímo firmy a snaží se tímto způsobem výhodně financovat nejrůznější podnikatelské aktivity. Emitent dluhopisu může například financovat nákup nebo výstavbu hotelu, bytového domu, vývoj mobilní aplikace, rozšíření výrobních prostor a podobně. Oproti investičním platformám je potřeba počítat s vyšší minimální investicí, zpravidla několika desítkami tisíc korun. Úrokové sazby se nejčastěji pohybují mezi 6 a 9 procenty ročně. Rizikovost investice se odvíjí od rizikovosti konkrétního emitenta a jeho podnikatelského záměru.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.