Řádně a včas platící obchodní partneři jsou základem úspěšného byznysu. Kdo své finanční závazky neplní, může skončit v registru SOLUS. Bankovní i nebankovní poskytovatelé úvěrů do tohoto registru nahlížejí. Pomáhá jim totiž odhalit problémové podnikatele.

V platební morálce firem a podnikatelů existují významné rozdíly. Od výhodného obchodu podnikatele spolehlivě odradí, když zjistí, že jejich obchodní partner neplatí faktury, dluží na splátkách úvěru, má nevyrovnané dluhy na sociálním či zdravotním pojištění, dluh na DPH nebo je jeho zvykem neplatit účty včas.

Problémové jednotlivce i firmy odhalí úvěrové registry. V České republice existují čtyři, a to Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI), registry sdružení SOLUS a Centrální registr úvěrů (CRÚ) vedený Českou národní bankou.

„Naše společnost je členem sdružení SOLUS, které sdružuje kromě bank a nebankovních úvěrových institucí také poskytovatele telekomunikačních služeb a některé dodavatele energií. Při posuzování bonity žadatelů o nebankovní úvěr využíváme negativní registr právnických osob a fyzických osob – podnikatelů,“ uvádí Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky. „Protože se specializujeme na segment Hard Money Loans, tedy nebankovní půjčky zajištěné nemovitostmi, jsou pro nás informace z registru spíše orientační. Klíčová je totiž hodnota zástavy a především účel financování. Specializujeme se totiž na financování mimořádných obchodních příležitostí,“ dodává Petr Vencálek.

Každý podnikatel nebo firma si může nechat za menší poplatek poslat výpis z registru SOLUS. Jde o takzvaný negativní registr – záznam se v něm tedy objeví jedině v případě, že jste ve vztahu ke společnosti, která je členem SOLUSu, nesplnili své závazky a dostali se do prodlení. Velmi rychle tak zjistíte, jaké informace jsou o vás v registru třetích stran evidovány. SOLUS vede i pozitivní registr, který obsahuje informace vypovídající o skutečnosti, že klient své povinnosti ke členům sdružení SOLUS řádně plní.

Úvěrové registry nejsou jediným zdrojem informací k posouzení obchodního partnera. Podnikatelé i firmy by si měli bedlivě hlídat i závazky vůči zdravotním pojišťovnám, České správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu i jednotlivým obchodním partnerům.

Podle nedávného průzkumu poradenské společnosti Bisnode mají nejhorší přístup k placení svých závazků firmy s litevskými, rumunskými, ázerbájdžánskými, indickými a seychelskými vlastníky. Tyto firmy údajně splácí faktury průměrně více než 10 dnů po splatnosti.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.