Rychlé poskytnutí firemního úvěru může hrát zásadní roli. V konkrétním případě využil výrobce kuchyní úvěr na časově omezenou akční nabídku dodavatele. Na nákupu kuchyňských spotřebičů díky tomu ušetřil více než polovinu nákladů, což ve výsledku znamenalo dodatečný zisk skoro 900 tisíc korun během následujícího půl roku.

Další případové studie

Firma nezískala přislíbený kontokorent. Situaci vyřešila rychlá nebankovní půjčka
Rychlá půjčka na 3 měsíce zajistila stavební společnosti zakázku v objemu 840 milionů korun
Podnikatel požádal v pondělí o půjčku, ve čtvrtek bylo 1,2 milionu na zahraničním účtu

Pozitivní přínos rychlého poskytnutí podnikatelské půjčky pocítil výrobce a dodavatel kuchyní, který získal možnost nakoupit kuchyňské spotřebiče od svého dodavatele s výraznou slevou. Akční nabídka spočívala v jednorázovém nákupu mnoha setů spotřebičů v celkové hodnotě přes 2 miliony korun se slevou 53 %. Výsledná cena dodávky tedy činila asi 950 tisíc korun. Výrobce kuchyní bohužel nedisponuje firemním kontokorentem a vyřizování úvěru v bance by bylo příliš zdlouhavé a s nejistým výsledkem. Firma měla v danou chvíli k dispozici pouze malou část potřebných financí.

Nevyužitá příležitost by firmu stála přes 1 000 000 Kč

Výrobce kuchyní tedy porovnal náklady a výnosy popsané obchodní příležitosti. Na dofinancování dodávky spotřebičů potřeboval podnikatelský úvěr ve výši 800 tisíc korun na 6 měsíců, jehož celkové úrokové náklady činily 139 200 korun. K tomu je nutno připočíst poplatek za smluvní dokumentaci ve výši 15 000 korun. Pokud by si nechal ujít příležitost, spotřebiče, které aktuálně montoval do kuchyní v rámci developerského projektu, by musel v následujících měsících nakupovat průběžně za plnou cenu. Zahozená příležitost by tak firmu během půl roku navíc stála v podstatě více než milion korun.

Zásadní výhodou bylo, že půjčku firma načerpala během několika málo dní. Společnost BEZ BANKY financuje výhradně zajímavé obchodní příležitosti a rozhodující je pro ni kvalita zajištění. V takových situacích může firma načerpat podnikatelskou půjčku během tří dnů. V uvedeném případě tak výrobce kuchyní jednorázově zafinancoval jedinečnou obchodní příležitost v hodnotě 950 tisíc korun, čímž oproti běžným cenám ušetřil asi milion a padesát tisíc korun. Pokud od úspory 1050 tisíc odečteme úrokové náklady a poplatek za smluvní dokumentaci v celkové výši 154 200 korun, dostáváme čistou úsporu ve výši 45 % z původní dvoumiliónové částky. Firma tak ve výsledku realizovala během půl roku dodatečný zisk 895 200 korun.

Tento případ ukazuje, že v určitých situacích je opodstatněné využít rychlou podnikatelskou půjčku, byť nákladově na první pohled nevýhodnou. Jde o to porovnat přínosy financované příležitosti a také ušlý zisk, pokud podnikatel příležitost nevyužije.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.