Jsou situace, kdy firma potřebuje finanční prostředky v řádu jednotek dní. Stavební společnost měla možnost získat zakázku v objemu 840 milionů korun, pokud by do tří dnů složila jistotu ve výši 5 milionů korun. Většinu této částky ale bylo nutné vykrýt z cizích zdrojů. Vyřízení úvěru v bance by trvalo tři týdny. Řešením byl proto rychlý nebankovní úvěr, který lze čerpat skoro okamžitě. Firma si tak koupila čas na vyřízení levnějšího úvěru v bance.

Další případové studie

Výrobce kuchyní ušetřil přes milion korun díky rychlému úvěru na půl roku. Stálo ho to něco přes 150 tisíc
Podnikatel požádal v pondělí o půjčku, ve čtvrtek bylo 1,2 milionu na zahraničním účtu
Firma nezískala přislíbený kontokorent. Situaci vyřešila rychlá nebankovní půjčka

U zajištěných nebankovních úvěrů nehraje primární roli bonita firmy nebo její historie. V segmentu rychlých krátkodobých půjček, pro něž se v zahraničí běžně užívá termín hard money loans, je zásadní kvalita zajištění a kvalita financované příležitosti. To ale neznamená, že tento produkt využívají pouze podnikatelé a firmy, kterým banka nepůjčí. Díky rychlému a flexibilnímu vyřízení žádosti lze na rozdíl od bank načerpat úvěr během několika málo dní. V konkrétním případu stála firma SME, jejímž předmětem podnikání je inženýrská činnost a stavebnictví, před příležitostí získat zakázku v objemu 840 milionů korun. Nezbytným předpokladem ale bylo složení finanční kauce ve výši 5 milionů korun, a to do tří dnů.

Okamžité financování kauce pro získání zakázky

Banka stavební společnosti byla schopna vyřídit žádost o úvěr nejdříve za 21 dní. Bylo proto nezbytné nalézt jiné řešení. To spočívalo v rychlém poskytnutí nebankovního úvěru zajištěného nemovitým majetkem firmy. Kvalitní zajištění (nemovitost s LTV 50 až 60 %) a lukrativní financovaná příležitost dovolují nebankovní společnosti uvolnit peníze v řádu jednotek dní. Krátkodobý 5milionový úvěr se splatností 3 měsíce představoval pro stavební společnost celkové náklady ve výši 465 tisíc korun. Z toho 450 tisíc úroky a 15 tisíc poplatek za zpracování smluvní dokumentace. Ve srovnání s přínosem zakázky v objemu 840 milionů korun se však jedná o naprosto opodstatněný a přijatelný výdaj.

Rychlá půjčka umožňuje koupit si čas potřebný k vyřízení levnějšího úvěru v bance

Protože se jedná o renomovanou společnost s dobrou bonitou i platební morálkou a jediným omezením pro získání levnějšího bankovního úvěru byly zdlouhavé a administrativně náročné procesy v bance, nic nebránilo tomu, aby firma následně nebankovní úvěr refinancovala. Zatímco totiž uhradila jistotu pro získání zakázky, běželo paralelně vyřizování bankovního úvěru. Po jeho schválení bylo možné nebankovní úvěr splatit. Firmy a podnikatelé si takto díky rychlým nebankovním půjčkám mohou kupovat čas potřebný k vyřízení levnějšího úvěru v bance.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.