Ceny nemovitostí rostly v uplynulých letech o desítky procent. Pětina českých domácností aktuálně splácí hypotéku na vlastní byt nebo dům. Podnikatelé mohou rychle financovat atraktivní komerční nemovitosti nebankovními úvěry. Podmínkou je však zajištění vlastní nemovitostí.

Kdo v posledních letech investoval do nemovitostí, vydělal. Ceny bytů tlačí nahoru kromě rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték rostoucí příjmy domácností a nedostatek kvalitních bytů. Do kvalitních komerčních nemovitostí neváhají investovat také firmy, které díky růstu byznysu potřebují rozšířit výrobní kapacity a mohou tak znásobit své zisky. „Výhodný nákup nemovitostí je možné financovat v zahraničí obvyklými úvěry Hard Money. Podnikatel získá potřebné peníze během několika dní oproti zástavě vlastní nemovitosti. Firmy takto financují jedinečné investiční příležitosti, u kterých nemohou čekat do doby, než získají úvěr od banky,“ uvádí Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která se specializuje na segment Hard Money Loans.

Hypotéku má pětina domácností

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu je úvěrem na bydlení zatíženo 21,1 % domácností. Nejčastěji jde o dvojice s dětmi. Hypotékám nebo úvěrům ze stavebního spoření se přitom nevyhýbají ani domácnosti s nízkými příjmy. Právě nízkopříjmová skupina obyvatel může být nejvíce zasažena případným útlumem české ekonomiky. Nejen ztráta zaměstnání, ale i růst úrokových sazeb u hypoték může vést k neschopnosti splácet. Při tomto scénáři lze očekávat růst nabídky volných nemovitostí a pokles jejich cen.

Pokud se podíváme několik let nazpět, dosahovaly nemovitosti velmi zajímavého zhodnocení. Za poslední tři roky rostly ceny bytů o 35 %. Ve třetím čtvrtletí loňského roku podle jedné studie společnosti Deloitte stouply ceny bytů v Praze a krajských městech v průměru o 6,4 procenta (v posledním čtvrtletí 2017 pak o 4,1 %). Nejvíce rostly ceny ve Zlínském kraji – o 13,6 procenta. Ceny naopak klesaly o necelá tři procenta na Pardubicku.

Obrat ekonomiky může přinést zajímavé příležitosti

Každá ekonomika prochází cykly, kdy roky hojnosti střídají hubenější léta. Řada finančních odborníků varuje, že ceny jsou již příliš vysoko a čeká nás splasknutí realitní bubliny. Podle Petra Vencálka ale nelze o bublině hovořit, i když připouští, že přechodná korekce se může dostavit. „Pokud by lidé masivně kupovali byty „na kšeft“, tedy ani ne primárně na pronájem, ale jednoduše s vidinou následného prodeje se ziskem, vzniká poptávka pro poptávku. Ceny pak letí nahoru a nafukuje se bublina. To se ale v Česku zdaleka neděje,“ upozorňuje Vencálek. Pokud by ceny nemovitostí skutečně poklesly, lidem i firmám se mohou naskytnout zajímavé investiční příležitosti. „I když jsou ceny nemovitostí na historických maximech, stále se objevují příležitosti k výhodnému nákupu. Takových příležitostí může přibývat, pokud v dalších letech ekonomika přibrzdí,“ dodává Petr Vencálek.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.