Krátkodobé podnikatelské půjčky od nebankovních společností jsou v zahraničí běžným nástrojem financování. I přes vyšší úrokové sazby je tento produkt hojně využíván. Podnikatelé oceňují především rychlost a jednoduchost vyřízení.

Vyřízení podnikatelského úvěru v bance není noční můrou jen pro české podnikatele. Také malé a středně velké firmy v zahraničí se musejí při vyřizování bankovního úvěru potýkat se spoustou papírování. Jednání s bankou běžně zabere několik týdnů. Kdo potřebuje peníze rychle, může využít půjčky od nebankovních společností nebo speciální zajištěné úvěry zvané hard money loans. „Poskytovatelé krátkodobých nebankovních půjček vstoupili na trh, aby menším a středně velkým firmám usnadnili cestu k úvěru. Zavedeným bankám konkurují především rychlostí vyřízení půjčky. I když jsou celkové náklady na úvěr oproti bankám vyšší, pro podnikatele je klíčové, že mohou okamžitě zafinancovat časově omezenou příležitost a realizovat tak dodatečný zisk,“ vysvětluje Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která se specializuje na hard money půjčky.

Kolik stojí nebankovní půjčka pro podnikatele za mořem?

Portál Fitsmallbusiness.com nedávno testoval parametry nejvýznamnějších nebankovních poskytovatelů krátkodobých úvěrů pro podnikatele v USA. Ve srovnání najdete společnost OnDeck a Kabbage. U prvního jmenovaného poskytovatele si mohou podnikatelé půjčit od pěti tisíc do půl milionu dolarů se splatností od tří do 36 měsíců. Vyřízení úvěru údajně zabere maximálně tři dny. Ukazatel nákladovosti APR se pohybuje mezi 30 a 50 % (v České republice je obdobou tohoto ukazatele RPSN). Od Kabbage si firmy půjčí od dvou do 250 tisíc dolarů se splatností maximálně jeden rok. Doba vyřízení úvěru i výše ukazatele APR je obdobná jako u nabídky společnosti OnDeck.

OnDeck nebo Kabbage?

Autoři testu porovnali „tvrdá data“ a několik dalších parametrů krátkodobých podnikatelských půjček a za vítěze označili nabídku od OnDeck. Podle autorů testu o prvenství rozhodl fakt, že podnikatelé mají u tohoto poskytovatele nejvyšší šanci získat krátkodobý úvěr. Majitelé podniků potřebují nejnižší kreditní skóre (500+), roční příjmy ve výši 100 tisíc dolarů a alespoň roční historii. Další významnou předností je rychlost schválení úvěru, běžně ještě v den odeslání žádosti.

Úrokové sazby jsou i v případě nabídky OnDeck vyšší než u bankovních poskytovatelů. Kvalitní žadatelé s dobrou platební historií se ovšem mohou dostat na velmi zajímavou úrokovou sazbu 9,99 %. Výhodnější sazby získají i firmy, které si půjčují opakovaně a řádně a včas splácejí.

Nebankovní půjčky v Česku a hard money loans

Nebankovní firemní úvěry získávají na oblibě i v Česku. Na tuzemském trhu lze využít i v zámoří obvyklé hard money loans. Oproti běžným nebankovním úvěrům, které jsou v USA úročeny průměrnou sazbou 40 % ročně, je nabídka v Česku mnohem příznivější. „Úrokové náklady na financování naší půjčkou činí nejčastěji 11,6 až 23,2 %. Je to dáno tím, že klient úvěr splatí za 4 – 8 měsíců, a tak pro něj není směrodatná sazba uváděná na roční bázi. I ta je ale v Česku příznivější,“ upozorňuje Petr Vencálek s tím, že se navíc jedná o specifický segment půjček hard money, kde se nezkoumá historie firmy, obrat nebo bonita. Rozhodující je kvalita zajištění a účel financování.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.