Na konci prvního čtvrtletí mělo dluhy po splatnosti nejméně Čechů za posledních 10 let. Výrazně se též snižuje objem dluhu ohroženého nesplácením. Naproti tomu ale roste objem dluhů občanů i firem. Úvěry jsou levné a příznivá ekonomická situace lidem umožňuje se lépe vypořádat se splácením. Firmy vidí budoucí vývoj optimisticky, a proto neváhají investovat do rozvoje svého byznysu také s pomocí nebankovních půjček pro podnikatele.

Ke konci března mělo dluhy po splatnosti 7,18 procenta dospělých občanů Česka, což je nejméně od poloviny roku 2008. Vyplývá to z údajů sdružení Solus. Také čísla Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (BRKI, NRKI) potvrzují příznivý vývoj. Na konci loňského roku se opět výrazně snížil objem dluhu ohroženého nesplácením, a to o 11,3 %. Je to hlavně zásluhou kombinace pozitivních makroekonomických trendů. „V průběhu roku 2017 došlo k dalšímu poklesu nezaměstnanosti až na nejnižší úroveň od vzniku České republiky, což následně vedlo k tlakům na rychlejší růst mezd. Zároveň dosud nedocházelo k výraznému zvyšování úrokových sazeb u úvěrů na bydlení a úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů se dokonce mírně snižovaly,“ uvádí Jiří Rajl, výkonný ředitel sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z. s. p. o., provozovatele Nebankovního registru klientských informací.

TIP: Nebankovní půjčky pro firmy v Česku a v zahraničí: Kde jsou levnější?

Lidé si berou vyšší úvěry
Objem celkového dluhu roste podle BRKI a NRKI především díky vyšším částkám půjček. Celkový dluh obyvatel ČR činil ke konci roku 2017 2,14 bilionu korun a meziročně vzrostl o 9 % (177,5 miliardy korun). Průměrná částka krátkodobého dluhu určeného na spotřebu vzrostla meziročně o 7,4 % a dosáhla 180 tisíc korun na jednoho klienta. Průměrná částka u dluhů určených na bydlení vzrostla meziročně o 9,4 % a poprvé v historii přesáhla výši 1,5 milionu korun. Výrazně roste hlavně objem úvěrů ze stavebního spoření.

Objem úvěrů roste i ve firemní sféře
Ke konci minulého roku se podle NRKI dluh obchodních společností u nebankovních finančních institucí meziročně zvýšil o 15,2 % na 145,4 miliardy korun. Vzrostl i počet firem s úvěrem, a to o 6 998, což činí podle NRKI 11,7% nárůst. „Zvýšený zájem o půjčky pro podnikatele registrujeme již od půlky roku 2015. Pozorujeme jasné signály, že se tak děje v reakci na růst ekonomiky,“ potvrzuje trend Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, jež firmám poskytuje zajištěné nebankovní půjčky pro podnikatele, tzv. Hard Money Loans. „V loňském roce jsme zaznamenali meziroční růst o 19 %. Trend pokračuje i letos a očekáváme, že objem námi poskytnutých úvěrů v segmentu SME poroste o 40 %,“ dodává Petr Vencálek.

Co se týče výše ohroženého dluhu obchodních společností evidovaného v Nebankovním registru klientských informací, ten v posledních letech stagnuje a dlouhodobě osciluje kolem 1 mld. Kč. Meziroční změna objemu dluhu po splatnosti představuje podle Jiřího Rajla z NRKI spíše ojedinělý výkyv než nový trend. Společnosti jsou podle něj v dobré kondici a zhoršení platební morálky v současné době neočekává. Aktuální Index podnikatelské nálady Hospodářské komory navíc ukazuje, že české malé a střední podniky jsou v rámci EU letos nejvíce optimistické.

Dluhy obchodních společností u nebankovních poskytovatelů
(k 31. 12. daného roku, mld. Kč)

2013 2014 2015 2016 2017
Dluh obchodních společností 88,8 100,9 115,3 126,2 145,4
Dluh obchodních společností po splatnosti 0,94 0,96 1,0 0,9 1,1

Zdroj: NRKI

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.