České ekonomice se řadu let nebývale daří, firmy neváhají svým zaměstnancům zvyšovat platy a lidé si mohou každý měsíc odkládat více peněz stranou. S rostoucími úsporami hledá řada Čechů odpověď na to, jak nejlépe volné peníze zhodnotit. „Peníze, které lidé nechávají ležet na neúročených běžných účtech bank zbytečně ztrácejí na hodnotě. Kdo uvažuje o investici, má řadu možností, kam investovat: od klasických investičních nástrojů jako jsou akcie, dluhopisy a podílové fondy přes investiční certifikáty, ETF, měny až po investice do zajištěných úvěrů,“ vyjmenovává investiční možnosti Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky.

Čtěte také: Češi myslí na horší časy. Měsíčně si odkládají 5 tisíc korun

V kurzu jsou smíšené fondy

Nejvíce lidí volí podílové fondy. Statistika Asociace pro kapitálový trh České republiky potvrzuje, že chuť Čechů investovat do podílových fondů rozhodně nepolevuje. Loni narostl objem aktiv ve fondech na více než 483 miliard korun. Jen v roce 2017 přiteklo do fondů přes 53 miliard korun, což představuje meziroční nárůst celkových objemů peněz ve správě o 12,4 procenta. „Nejvíce nových investic plyne jednoznačně do fondů smíšených, ale také v menší míře do fondu akciových a nemovitostních. Naopak, v poklesu pokračují fondy zaměřené na peněžní trh a dluhopisy,“ uvedla v tiskové zprávě Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT.

Tento vývoj odpovídá vývoji na trzích. Výnosy z nejbezpečnějších dluhopisů a nástrojů peněžního trhu jsou dlouhodobě nízké. „Dluhopisy navíc ještě loni oslabil očekávaný růst úrokových sazeb jak v USA, tak v Evropě. Naopak akcie výrazně a vytrvale rostly. Podobné trendy s určitými korekcemi lze zřejmě očekávat i letos, byť v každém regionu bude vývoj odlišný,“ doplnil Jan D. Kabelka, předseda AKAT.

Platformy pro investice do úvěrů

Ke zhodnocení úspor mohou lidé využít i celou řadu alternativních investic. Poměrně běžné jsou dnes investice do komodit, (virtuálních) měn či nemovitostí. Zajímavou alternativou jsou ale také různé půjčkové P2P či P2B platformy. Jednou z takových je i platforma Bondster. Princip fungování je velmi jednoduchý „Prověřená nebankovní společnost poskytne žadateli zajištěný úvěr a lidé jako investoři se mohou podílet na financování tohoto úvěru. Oproti běžným investičním nástrojům nesou půjčky do úvěrů velmi zajímavé zhodnocení, běžně okolo deseti procent ročně,“ uvádí Petr Vencálek.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.