Česká ekonomika jede na plný plyn. Řada firem ale řeší zásadní problém, není kde brát potřebné zaměstnance. Prodlužováním dodacích lhůt nebo dokonce odříkáním nových zakázek přicházejí firmy o nemalé peníze. Řešením může být investice do robotizace. Jak nepřicházet o obchodní příležitosti?

Letos v dubnu klesla nezaměstnanost na 3,2 procenta. Úřady práce evidovaly něco málo přes 242 tisíc uchazečů o zaměstnání, což je nejméně od srpna 1997. Volných pracovních míst je podle evidence úřadů práce více než 267 tisíc. Podle aktuální analýzy Hospodářské komory je situace na trhu práce horší než uvádí oficiální statistiky. Českým firmám údajně chybí minimálně 300 tisíc zaměstnanců. „V dubnu převýšila nabídka volných pracovních míst počet zájemců o zaměstnání vedených na úřadech práce. Na trhu práce nejsou lidé a firmy i stát přicházejí o velké peníze. Nedostatek zaměstnanců nutí firmy investovat do automatizace. Velkou konkurenční výhodu mají podniky, kde už lidskou práci nahradily stroje,“ doplňuje k aktuální situaci na trhu práce Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky.

O peníze přichází firmy i stát

Podle Hospodářské komory už nedostatek lidí dopadá na téměř každého zaměstnavatele v zemi. V České republice je totiž podle propočtů komory 280 tisíc zaměstnavatelů, v průměru tak v každé jedné firmě chybí více než jedna pracovní síla.

Analýza Hospodářské komory také uvádí, že kdyby se zaměstnavatelům podařilo obsadit v současnosti všechna volná pracovní místa, jen na odvodech zaměstnanců a zaměstnavatelů a dani ze mzdy by si státní kasa polepšila o více než 67 miliard a o dalších více než 17 miliard korun na nepřímých daních, jako je DPH.

Firmy si přetahují zaměstnance

Podle zjištění Hospodářské komory se na trhu práce stále častěji objevují predátorské praktiky při přetahování zaměstnanců. Nabízení lepších platových podmínek ale nebývá z dlouhodobého hlediska dvakrát výhodné. Férovější možností získání potřebných zaměstnanců je najmutí kvalifikované pracovní síly ze zahraničí. I tato možnost má ale své limity. Z dlouhodobého hlediska se jeví jako nejvhodnější investice do robotizace a automatizace. Tato možnost ovšem bývá finančně velmi náročná. „Firmy často financují svůj rozvoj úvěrem. Pokud jde o to pružně reagovat na časově omezené obchodní příležitosti, hrají důležitou roli úvěry od nebankovních společností. Peníze lze totiž získat velmi rychle a bez zbytečného papírování,“ doplňuje Petr Vencálek. Díky rychlému financování tak lze nejen zajistit dodatečný profit, ale též se vyvarovat situaci, kdy je firma nucena odříkat zakázky.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.