Živnostníci a firmy by měli dobře zvážit ekonomický přínos půjčky. Nejen v podnikání totiž platí, že smysl dává, pokud úvěrem financujete příležitost a nikoliv spotřebu. U financování podnikatelských příležitostí často hraje důležitou roli čas, a proto nemusí být nákladovost úvěru primárním ukazatelem.

Nebankovní úvěrové společnosti dokážou velmi dobře a efektivně financovat také podnikatele a firmy. Jejich nabídka začíná tam, kde končí možnosti klasické banky, jejíž služby tak velmi dobře doplňují. Podnikatelé totiž často čelí situacím, kdy mohou rychlou finanční injekcí zajistit firmě dodatečný zisk. Zdlouhavé vyřizování bankovního úvěru by je ale mohlo o příležitost připravit. „Až na výjimky nebývá cesta k získání peněz od banky příliš rychlá ani administrativně jednoduchá. Podnikatelé se musejí obrnit trpělivostí a připravit se na delší jednání s bankovními úředníky,“ popisuje z vlastní zkušenosti Petr Vencálek, jednatel společnosti BEZ BANKY, která se specializuje na financování podnikatelských příležitostí prostřednictvím zajištěných Hard Money Loans.

Flexibilní financování podnikání

Hlavní výhodou nebankovních společností je, že jsou velmi flexibilní. „Mimobankovním financováním může podnikatel získat peníze velmi rychle a bez náročného papírování. Našim klientům jsme schopni úvěr v řádu milionů korun poskytnout nejpozději do tří dnů,“ upozorňuje Petr Vencálek. Při financování podnikatelských příležitostí nebo mimořádných tržních nik – tedy atraktivních projektů – získávají na oblibě půjčky zajištěné nemovitostí. „Jedná se o v zahraničí běžný segment úvěrů označovaný jako Hard Money Loans. Díky zajištění poskytovatel neřeší bonitu žadatele, ale především smysluplnost a rentabilitu financovaného projektu,“ dodává Vencálek s tím, že tak lze velmi rychle načerpat prostředky pro financování časově omezené obchodní příležitosti. Tou může být využití čtvrtinových cen při likvidaci skladu s materiálem, koupě konkurenční firmy, nebo investice do pozemků či nemovitostí.

Hard Money Loans – cena je sekundární

U Hard Money Loans je důležité poměřovat náklad za dobu použití úvěru vůči přínosům z příležitosti, kterou chtějí podnikatelé financovat. I když tak může být sazba p.a. na první pohled závratná, cena za úvěr je ve skutečnosti často poloviční, protože firmy si takto půjčují nejčastěji na 4 – 8 měsíců. Primární je zde totiž rychlost a snadnost získání prostředků, za což je opodstatněné zaplatit vysoký úrok. V dané chvíli totiž podnikatel řeší, zda atraktivní příležitost, a tedy i zisk bude moci realizovat. Cena je tudíž sekundární.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.