Schopnost Čechů splácet závazky se loni opět zlepšila. Podle sdružení Solus mělo ke konci roku 2017 dluhy po splatnosti 7,32 procenta dospělých, což je nejméně od poloviny roku 2008. Na konci předloňského roku to bylo 7,44 procenta. Současně roste objem dluhů domácností i firem.

Ke konci loňského roku bylo v registru fyzických osob Solus zapsáno 635.000 dospělých občanů ČR s nesplaceným závazkem po splatnosti 50,6 miliardy Kč. Je to o 15.000 méně než na konci roku 2016. Jak uvedl pro ČTK Jan Stopka, tajemník sdružení Solus, ke zlepšení situace přispěly zejména změny v legislativě, silný ekonomický růst a rekordně nízká nezaměstnanost.

Podle údajů ČNB současně rostou dluhy českých domácností vůči bankám. Loni v prosinci stouply oproti listopadu o 8,4 miliardy na 1,535 bilionu korun. Meziročně pak narostly o 106,6 miliard. Dluhy firem se v prosinci oproti listopadu snížily, meziročně ale rostly. Nefinanční podniky na konci prosince dlužily bankám zhruba 1,036 bilionu korun, což je meziměsíčně o zhruba osm miliard méně. Meziročně byly úvěry podniků vyšší o 41,2 miliardy korun.

Podobný trend již dříve potvrdil i Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací (NRKI). Ke konci 1. čtvrtletí loňského roku bylo podle něj evidováno v BRKI i NRKI 291 tisíc lidí s takzvaným ohroženým krátkodobým dluhem, což bylo o 14 tisíc méně než o rok dříve. Ke stejnému období také meziročně klesla celková výše ohroženého krátkodobého dluhu (ohrožený krátkodobý dluh není určen primárně na bydlení a není splácen více jak tři po sobě navazující měsíce nebo byl zesplatněn).

Sdružení Solus vzniklo v létě 1999. Mezi členy je 13 bank a stavebních spořitelen, 26 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, čtyři distributoři energií, dva poskytovatelé tzv. peer to peer půjček a dva obchodní řetězce. Od roku 2016 je členem i společnost BEZ BANKY.

Zdroj: ČTK