V lednu zamířila do Poslanecké sněmovny novela insolvenčního zákona, která mění parametry osobního bankrotu. V současnosti musí dlužník uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů. Novela by dále umožnila oddlužení během tří let za předpokladu, že dlužník splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů. Problematickou novinkou je však 7leté oddlužení, což znamená, že dlužníkovi by stačilo po sedm let o splácení pohledávek pouze usilovat. Ve výsledku by tak mohl splatit i méně než 30 %. V extrémním případě by nemusel splatit dokonce vůbec nic. V rozhovoru na Finance.cz se Petr Vencálek, jednatel společnosti BEZ BANKY, pozastavuje nad tím, komu má vlastně opatření sloužit, když na jedné straně věřitelé nemusejí získat zpět vůbec nic, zatímco dlužník musí po celou dobu platit zhruba tisíc korun měsíčně za práci insolvenčního správce.

Podle Petra Vencálka jsou oddlužením trestáni poctiví poskytovatelé zápůjček a úvěrů. Lidé pod vlivem reklamní masáže baží po věcech, které nepotřebují, a nezodpovědně se zadlužují. Příčinou osobních bankrotů jsou rovněž nesmyslné poplatky při vymáhání marginálních dluhů. Jejich původ můžeme spatřovat v zavedení soukromých exekutorů. Kořeny tohoto nešvaru tedy sahají do roku 2001, kdy tehdejší premiér Miloš Zeman kvůli rostoucímu státnímu deficitu hrozil neplatičům daní konkursy a exekucemi. Opatření vlády Miloše Zemana ale paradoxně dopadlo nejcitelněji na běžného občana. Jak dobře víme, na celé záležitosti od té doby profitují především inkasní agentury. Na tento fakt nedávno poukázal i ekonom Lukáš Kovanda na Twitteru. Institut oddlužení tak řeší namísto příčin pouze důsledky.

Celý rozhovor si můžete přečíst na Finance.cz:

Rozhovor s Petrem Vencálkem: jaké bude mít dopady novela insolvenčního zákona pro dlužníky a věřitele?

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.