Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Naposledy rada zvýšila úrokové sazby na počátku listopadu o 0,25 procentního bodu. Předtím zvýšila úrokové sazby v srpnu, a to poprvé od února 2008.

Podle analytiků bude ČNB úrokové sazby letos dál zvyšovat. Aktuální rozhodnutí bankovní rady bylo v souladu s očekáváním, protože současná úroveň úrokových sazeb je vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji české ekonomiky neadekvátně nízká. Další zpřísňování měnové politiky prostřednictvím zvýšení sazeb bude záviset hlavně na vývoji inflace a inflačních očekávání. V tomto ohledu bude hodně důležitý i vývoj kurzu koruny. Zpřísňování měnové politiky se možná uskuteční spíše prostřednictvím silnější koruny a ČNB tak nebude muset tolik zvyšovat úrokové sazby.

Odborníci počítají s tím, že růst sazeb ČNB se projeví ve vyšším úročení úvěrů. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Měnová politika ČNB přímo neovlivňuje poskytovatele zajištěných úvěrů Hard Money Loans. Společnost BEZ BANKY totiž nezískává zdroje z mezibankovního trhu, ale z fondu, kde se cena peněz odvíjí od nastavení parametrů výnosnosti pro investory. Díky tomu může BEZ BANKY navzdory vývoji na trhu úroky snižovat. Nákladovost úvěru se pak v segmentu krátkodobých Hard Money půjček hodnotí s ohledem na konkrétní dobu čerpání (4 – 8 měsíců) a především v porovnání se ziskem z financované příležitosti.

ČNB zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 1,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například vázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.

Zdroj: ČTK