Češi jsou zodpovědnější při studiu úvěrových podmínek. Třetina jim věnuje před podepsáním úvěrové smlouvy více než hodinu, další třetina ale jen maximálně pět minut svého času. Údaje vyplývají z pravidelného průzkumu úvěrové společnosti Cofidis. Společnost Bez Banky varuje před skrytými sankcemi u podnikatelských půjček.

Podle aktuálního průzkumu Češi při vyřizování úvěru věnují více času úvěrovým podmínkám a jsou tedy oproti minulosti zodpovědnější. Třetina věnuje prostudování obchodních podmínek úvěru před uzavřením smlouvy více než hodinu svého času a 15 procent minimálně jeden den, což je ve srovnání s minulostí pokrok. „Na pozitivním výsledku se mohlo podepsat i postupné zjednodušování a zkracování úvěrových smluv finančními společnostmi v posledních letech,“ uvedl obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis Cyril Křůpala.

Ideální půjčka je transparentní

Průzkum dále ukázal, že právě průhlednost podmínek úvěru je pro Čechy klíčová. Podle poloviny respondentů by měla být ideální půjčka především transparentní. Podle Petra Vencálka ze společnosti Bez Banky je právě jednoduchá smluvní dokumentace i transparentní komunikace společnosti zásadním ukazatelem, zda má zájemce o úvěr co dočinění se seriózní firmou. „Na našem webu je k dispozici úvěrová smlouva i další dokumenty, které si tak zájemce o půjčku může dopředu prostudovat,“ uvádí Petr Vencálek.

Pozor na skryté poplatky u půjček pro firmy

Zatímco spotřebitelské úvěry jsou s novým zákonem od prosince roku 2016 značně regulované, v oblasti podnikatelských úvěrů je třeba být velmi obezřetný. Poskytovatelé úvěrů pro firmy navenek často prezentují velmi příznivé úrokové sazby, ale hluboko ve smluvních podmínkách jsou ukryty vysoké sankce. „Příkladem nefér poplatků může být pokuta za opožděnou splátku, u které může dlužník v zápětí dostat další sankci za to, že opoždění nenahlásil dopředu. Stejný přístup se na trhu podnikatelských půjček objevuje také v jiných situacích, např. při nedodání potvrzení vinkulace pojištění zastaveného majetku,“ varuje Petr Vencálek a dodává, že v některých případech si navíc poskytovatel firemních půjček ve smlouvě stanoví, že nízké a marketingově zajímavé sazby po prvním roce splácení výrazně navýší.

Nebankovní půjčky pro firmy v Česku a v zahraničí: Kde jsou levnější?

Třetina lidí věnuje úvěrovým podmínkám jen 5 minut
O důležité roli transparentnosti svědčí i fakt, že dvě třetiny lidí úvěrům a jejich podmínkám nerozumí. Asi 80 procent lidí si je schopno sice spočítat, kolik za úvěr skutečně zaplatí, tím ale většinou jejich povědomí končí. I když ve srovnání s předchozími lety ubylo lidí, kteří se smlouvami takřka nezabývají, stále podle zmíněného průzkumu věnuje celá třetina Čechů pročtení podmínek maximálně pět minut času. V tak omezeném čase nezvládne prostudovat úvěrovou smlouvu ani odborník. O to větší význam má volba ověřeného poskytovatele půjček a zjištění jeho referencí.

BEZ BANKY je od roku 2016 součástí investičního fondu RENDIT. Fond se zaměřuje na zajištěné úvěry malým a středním firmám a na speciální financování unikátních tržních příležitostí. BEZ BANKY je také členem zájmového sdružení právnických osob SOLUS provozujícího pozitivní a negativní úvěrové registry.