Ceny bytů a rodinných domů v posledním čtvrtletí loňského roku dál rostly. Oproti roku 2016 byl znatelný zejména nárůst cen rodinných domů, u bytů se tempo růstu tolik nelišilo. Výjimkou se staly pozemky, jejichž cena se mezičtvrtletně nezměnila. Vyplývá to z údajů HB INDEXu, který sestavuje Hypoteční banka na základě skutečných prodejních cen nemovitostí, na které poskytuje hypoteční úvěry.

Průměrná tržní cena bytů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o 3,1 procentního bodu, a dosáhla hodnoty indexu 126,5. Meziročně si ceny bytů připsaly 11,9 pcb. Ceny rodinných domů se během posledního čtvrtletí zvyšovaly o něco pomaleji, a to o 2,0 pcb na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 120,4. Meziročně stouply o 7,5 pcb. U pozemků poprvé v historii cena nevzrostla, zachovaly si tak hodnotu HB INDEXu z 3. čtvrtletí, tj. 139,8. Meziročně cena pozemků vzrostla o 4,4 pcb.

Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Například byty tak od tohoto data zdražily o více než čtvrtinu. U pozemků index zvolna roste od začátku sledování v roce 2011. Byty a rodinné domy zdražují v posledních čtyřech letech.

Byty se stávají nedostupnými

Podle Hypoteční banky lze očekávat, že ceny všech druhů rezidenčních nemovitostí i nadále porostou, avšak tempo růstu se již zmírní. Zejména v Praze se totiž ceny cihlových bytů i v širším centru stávají pro běžné kupující nedostupnými. Na trhu však stále panují výhodné podmínky financování, ale poptávka už pomalu začíná oslabovat.

Splaskne bublina?

V poslední době se často hovoří o tom, že na trhu vzniká realitní bublina. Faktem je, že Česku zdražují nemovitosti nejrychleji ze zemí EU. ČNB již dříve uvedla, že ceny nemovitostí jsou vyšší, než by odpovídalo reálné hodnotě. Loni proto prostřednictvím svého doporučení omezila LTV u hypoték. Již tak není možné si půjčit na 100 % hodnoty nemovitosti. Banky poskytují hypotéky s LTV nejvýše 90 % a v pásmu LTV 80 až 90 % může banka poskytnout maximálně 15 % z celého objemu nových hypoték.

LTV jako polštář pro krytí výkyvů na trhu nemovitostí

Pokud jde o nemovitostí zajištěné úvěry pro firmy a podnikatele, které poskytuje společnost Bez Banky (Hard Money Loans), zde činí LTV do 50 %, což je ve spojení s krátkou dobou splatnosti dostatečná ochrana proti výkyvům na trhu nemovitostí. U dlouhodobých úvěrů efekt krátké doby splatnosti vypadává, ale LTV 50 – 60 % stále tvoří dostatečný polštář k eliminaci nepříznivého vývoje cen realit. Je však nutné být obezřetnější ve smyslu rychlé reakce na neplatiče. Společnost Bez Banky však v rámci soft collection reaguje ihned při opoždění a při dlouhodobějším selhání (60 DPD) je schopna celou pohledávku prodat s dostatečným polštářem i při rychlejším poklesu trhu. Bez Banky si rovněž dělá veškeré odhady nemovitostí sama, čímž se brání nepoctivým znalcům, se kterými mají zkušenosti i banky.

Zdroj: Hypoteční banka